Velikost textu

Vodní ptáci zimního Ohře u Černčic

 

Při zimních procházkách podél Ohře se samozřejmě setkáváme i s některými druhy vodních ptáků. Nejběžnější jsou kachny divoké, labutě velké a lysky černé, které pozná snad každý. Určení některých dalších druhů je však už pro mnohé obtížnější. Patří mezi ně například i polák velký, poznatelný podle rezavé hlavy, černých prsou a šedostříbřitého hřbetu. Početně se zde v zimě také vyskytuje jeho příbuzný polák chocholačka. Kačírek je celý černý se světlým břichem a výraznou chocholkou na hlavě, podle které dostal své jméno. Oba druhy patří mezi kachny potápivé, takže je při vyplašení poznáme i podle toho, že se delší dobu rozbíhají po hladině.

Ze zimních hostů na Ohři v okolí Černčic pravidelně zaletuje hohol severní, který je poznatelný podle černého hřbetu, černobíle pruhovaných boků a černé hlavy s výraznou bílou skvrnou na lících. Pravidelným zimním hostem je i morčák velký poznatelný podle tmavého hřbetu, zelenavé hlavy a narůžovělé spodiny těla. Výrazný je i úzký zobák výborně přizpůsobený k lovu malých ryb. Poměrně vzácně se naopak vyskytuje jeho příbuzný morčák malý, který je snadno poznatelný, protože je celý bílý.

Samozřejmě se zde můžeme setkat i s některými potápkami. Ojediněle zde bývá při zimování u nás hnízdící potápka velká (roháč), která je většině lidí u nás známá právě podle charakteristických oušek na hlavě. Občas se nám podaří zahlédnout i jako pěst velkou potápku malou. Velmi často se potápí a na hladinu při tom vyplave vždy jako korek.

Těsně u břehu můžeme někdy vyplašit příbuznou lysky černé slípku zelenonohou. Je velká asi jako holub a až na bílé pruhované boky je celá tmavá. Upozorní však na sebe výraznou červenou lysinkou nad zobákem a neustálým pocukáváním ocásku. V  posledních letech se okolo Ohře stále častěji objevuje rybáři neoblíbený kormorán velký. Je velký asi jako kachna, celý černý se zeleným leskem a úzkým zobákem, kterým dokáže snadno ulovit menší rybu. Sedí na větvích ve vzpřímeném posezu a v letu vytváří jeho silueta tvar kříže.

Občas se můžeme při svých procházkách setkat se známou volavkou popelavou a stále častěji i s nádhernou volavkou bílou. Samozřejmě se můžeme setkat i s dalšími, převážně ojedinělými druhy, jejichž určení by však musel provést ornitolog nebo jiný znalec. I tak však můžeme pozorovat velmi zajímavé druhy a můžeme se těšit z toho, že nám jejich určení nedělalo potíže.

Herbert Tichý

Kontakt

Obec Černčice,
Jiráskova 223,
439 01 Černčice

tel. sekretariát: 415 676 331
tel. starosta: 724 179 640 
e-mail:  oucerncice@cerncice.cz
            

Úřední hodiny

 pondělí a středa  7:00 - 11:30    12:00 - 17:00

Novinky na email 

Jak budeme nakládat s těmito údaji?

Mapový portál

mapový portál

Čas poslední aktualizace: 30.03.2019 000 20:43       Oficiální stránky obec Černčice © 2011       webdesign: Origine

počítadlo.abz.cz